פעילות העמותה

Adaptive Ski Program

פרויקט ייחודי זה הוקם בשנת 2004 למען נכי צה״ל ונפגעי פעולות האיבה בישראל על ידי בוגרי יחידת האלפיניסטים של צה"ל. הפרויקט נבע מתוך הרצון להשתמש בכלים אותם קיבלו בסקי ובהישרדות על השלג, על מנת לתת לנכי צה"ל שנפצעו במהלך הגנה על המדינה, ואנשים בישראל שנפגעו מפעולות טרור.

 

מטרת הפרויקט כיום הינה להעצים, לחזק ולשלב בחברה נכי צה״ל/נפגעי פעולות איבה/ספורטאים וילדים עם מוגבלויות דרך לימוד, הדרכה וליווי בספורט אתגרי זה, להביא להעצמת הביטחון העצמי, תחושת המסוגלות ונטילת חלק פעיל בחברה. כתוצאה מההתמודדות, ההצלחה, והליווי האישי – המודרכים חווים פריחה משמעותית ושיפור בביטחונם העצמי כפי שהוכח לנו בלמעלה מ-12,000 הדרכות סקי שלג שהעברנו עד היום בארץ ובחו''ל.  

 

הצלחה בספורט סקי השלג מסייעת רבות למודרכים אשר נבחרים להשתתפות בפעילות  בתהליך החזרה לחיים בחברה על אף המגבלות הקשות(עיוורים, משותקי פלג גוף תחתון, קטועי גפה, רב מערכתי אחר). לצורך הקמה וניהול הפרויקט נדרשו הכשרות ייחודיות בארץ ובחו״ל למדריכי הסקי בוגרי יחידת האלפיניסטים בצה״ל אשר מתנדבים בעמותת ארז באופן וולונטרי לחלוטין. הדרכה זאת כוללת התמחות בהדרכת סקי למודרכים עם צרכים מיוחדים, ריענון שנתי של טכניקות גלישה והדרכה, שיעורי אנטומיה ייחודיים והעלאת המודעות להתמודדות עם פוסט-טראומה, כמו גם רכישה ואחזקת ציוד סקי ייעודי המותאם למודרכים עם צרכים מיוחדים.

אימוץ קבוצת רכיבת אופני TANDEM שטח עיוורים נכי צה"ל

פעילות זאת נועדה לאפשר לקבוצת עיוורים נכי צה"ל בעלי כושר גופני ויכולות אישיות יוצאות דופן להשתלב בטיולי שטח אתגריים בשבילי ארץ ישראל. הקבוצה פעילה באופן פורמלי ב משנת 2014 ומקיימת טיולי שטח אתגריים מאורגנים בעזרת מתנדבים מיומנים אשר נרתמים לפעילות בהתנדבות מלאה לאורך כל חודשי השנה. הפעילות מתבצעת כחלק מפעילותה של עמותת ארז למען הקהילה.

פעילות רכיבת שטח לילדים בעלי צרכים מיוחדים באמצעות אופני Tandem שטח

פעילות חדשה הקורמת עור וגידים בימים אלה ביוזמת עמותת ארז. הפעילות תאפשר לילדים בעלי צרכים מיוחדים לחוות רכיבת שטח - אופני טנדם בלווי מדריך מיומן. הפעילות מתוכננת להתבצע באתרים גבוהים ומהם, על גבי שבילים מתאימים בחיק הטבע, נקיים רכיבת Downhill שתאפשר לילדים לחוות את הנופים ואת ההרגשה הנהדרת של רכיבת שטח אתגרית וכל זאת באמצעות ציוד מותאם לצרכים הייחודיים של הילדים. בימים אלה רכשה העמותה 4 אופניים יעודיים לפעילות זו מחברה מובילה בצרפת.

אימוץ ילדים עם צרכים מיוחדים

אימוץ ילדים המאושפזים במחלקות השונות (אונקולוגיה, דיאליזה ועוד) בביה"ח ברחבי הארץ וילדים עם מוגבלויות שונות והזמנתם לימי כיף חוויתיים בהר החרמון. בבסיס היוזמה הנ"ל עומד רצון חברי עמותת ארז, לתרום מניסיונם, בכל הקשור להישרדות בשלג, לאותם ילדים שמזלם לא שפר עליהם, ובמסגרת זו להעניק להם יום של חוויה וכיף, לגרום לילדים לחייך ולהשכיח מהם את קשיי היום יום ולו ליום אחד במסגרת הייחודית של אתר החרמון.

חילוץ ואיתור נעדרים

הסיבה העיקרית להקמת העמותה נעוצה בעובדה כי במהלך השנים החולפות נוכחו חברי העמותה כי הכישורים אותם רכשו עשויים לשרת מטיילים ומשפחות במצוקה. כך, קיבלו חברי העמותה עוד טרם הקמתה, מספר פניות דחופות של משפחות אשר ילדיהם יצאו לטיולים בעולם ובמהלכם אבדו עקבותיהם של המטיילים. בכל אותם מקרים בהם התבקשו חברי הועד לסייע באיתור ו/או בחילוץ הצעירים, נרתמו הם למשימה באופן מידי.